Kıbrıs’ta ‘sahte diploma’ soruşturması: Hiçbir derse katılmadan 2 ayda doktora

LEFKOŞA – Kuzey Kıbrıs’ta Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTÜ) merkezli ortaya çıkan sahte diploma skandalı giderek büyüyor. Üniversitede yürütülen soruşturma kapsamında TRT Kıbrıs temsilcisi ile İçişleri Bakanlığı eski sekreteri hakkında yargı süreci başlatıldı. Savcılık ve polis, şüphelilere KSTÜ’den sahte diploma elde ettikleri suçlaması yöneltiyor. Geçmiş aylarda üst düzey yetkililerin, polis ve askerlerin tutuklandığı skandala karışanlar listesine yeni süreçte yeni isimler eklenmeye devam ediyor. Kıbrıs Türk basını ilerleyen günlerde bu listenin büyüyebileceği ihtimali üzerinde duruyor.

TRT TEMSİLCİSİ TUTUKLANDI

KSTÜ’de aylardır devam eden sahte diploma soruşturması kapsamında gözaltına alınan Sefa Karahasan, ‘sahte belge düzenlemeye tahrik’ suçlamasıyla Güzelyurt (Omorfo) Mahkemesi’ne çıkarıldı. Mahkeme, Karahasan’ın 3 gün süreyle tutuklu kalmasına karar verdi. Polisin aktardığı bilgilere göre, Karahasan’ın üniversite sistemine 1 Şubat 2021 tarihinde kayıtlıymış gibi gösterildiği, ancak gerçekte 29 Mart 2021’de kaydolduğu ortaya çıktı.

2 AYDA DOKTORA DİPLOMASI: ‘İSTERSEM BİR GÜNDE DİPLOMA ALIRDIM’

TRT Kıbrıs temsilcisi, 4 yıl sürmesi gereken İşletme Bölümü doktorasını sadece 2 ayda tamamlayarak 31 Mayıs 2023 tarihinde mezun oldu. Normal şartlarda 2025 güz döneminde mezun olması gereken Karahasan’ın, alması gereken 18 dersin sadece 14’ünü aldığı ve hiçbir derse katılmadığı belirtildi.

Sefa Karahasan, verdiği ifadede her şeyi okulun küçük hissedarı ve aynı soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Serdal Gündüz ile birlikte yaptığını ve isterse bir günde diploma alabileceğini ileri sürdü. Son bilgilere göre polis, Karahasan’ın diplomasını tedavüle sürüp sürmediğini araştırıyor. Kıbrıs Türk basınına yansıyan bilgilere göre, Karahasan, mahkeme çıkışı bir kumpas ile karşı karşıya olduğu iddiasında bulundu. Ayrıca, hakkındaki iddialar için açıklamalarda bulunacağını belirtti.

ANKARA’YA YAKIN İSİM

Karahasan Kıbrıs’ta Ankara’ya yakın bir isim olarak biliniyor. Karahasan’ın eski dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Fuat Oktay ile yakın ilişkileri ve geçmişte çekilmiş fotoğrafları bulunuyor. TRT’deki görevinden önce Karahasan Kıbrıs Türk basın kuruluşlarında çalıştı. Ayrıca, Milliyet gazetesinin Kıbrıs temsilciliği görevini yürüttü.

Bugün Kıbrıs isimli haber sitesi dün yayımladığı ilgili haberde, Karahasan’ın geçmiş dönemde Ankara nezdinde bazı muhalif meslektaşları hakkında iddialar dillendirdiğine dikkat çekti. Haber sitesine göre, Karahasan 18 Nisan itibari ile TRT’deki görevinden uzaklaştırıldı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SEKRETERİ YARGILANACAK

Sahte diploma skandalında adı geçen bir diğer isim olan ve geçtiğimiz günlerde tutuklanan içişleri bakanlığı eski sekreteri Remziye Seven yargılanmak üzere, şartlı olarak serbest bırakıldı. Seven, KSTÜ’de “Business Administration” (İşletme Yönetimi) bölümüne 8 Mayıs 2023 tarihinde kaydolmasına rağmen, 4 yıllık lisans eğitimini 47 sahte ders notu ile tamamlayarak 19 Haziran 2023 tarihinde mezun oldu.

Polis, Seven’in evinde yaptığı aramada ‘gizli’ ibareli ve ıslak imzalı belgeler buldu. Belgelerin ihraç ve vatandaşlıklarla ilgili olduğu belirtildi. Seven’in avukatı ise, müvekkilinin bir önceki İçişleri Bakanı’nın görevden alınmasıyla apar topar odasını topladığını ve belgelerin bu sırada eşyaları arasına karıştığını savundu. Seven, 50 bin TL nakit teminat, 3 kefilin 750’şer bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün ispat-ı vücutta bulunması şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

SAHTE DİPLOMA SKANDALI

Kıbrıs’ın kuzeyi son aylarda sahte diploma skandalı ile çalkalanıyor. Kıbrıs Türk basınındaki son bilgilere göre, KSTÜ merkezli skandal diğer yüksek öğrenim kurumlarına da sıçramış durumda. İddialara göre bazı tanınmış isimler KSTÜ’den sahte diploma elde ettiler. Sahte diplomalar kamuda mevki kazanmak için kullanıldı. Yürütülen soruşturma kapsamında bugüne dek birçok tanınmış isim tutuklandı. Tutuklananlar arasında üst düzey kamu görevlileri, polis ve askerler bulunuyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x